Dołącz do nas na Facebooku

Oprogramowanie

Aby dołączyć do BOINC potrzebne jest stworzone do tego celu specjalne oprogramowanie. W skład tego oprogramowania wchodzi BOINC Manager i BOINC Client.

BOINC Client

BOINC Client jest najważniejszym oprogramowaniem, bo to właśnie BOINC Client jest odpowiedzialny za wykorzystywanie komputera do badań. BOINC Client pobiera z serwera wybranego projektu zadania i „zleca” procesorowi wykonywanie obliczeń. Po wyliczeniu całego zadania BOINC Client wysyła wynik zadania na serwer projektu, a użytkownik w zamian otrzymuje punkty za wykonanie zadania.

BOINC Manager

BOINC Manager służy do zarządzania BOINC Clientem. Przy instalacji w systemie Windows BOINC Managera jest instalowany również BOINC Client. Nie znaczy to, że wyliczenia musimy wykonywać koniecznie na naszym komputerze. Po poprawnym skonfigurowaniu BOINC Clienta na innym komputerze można połączyć się z tym klientem zdalnie za pomocą BOINC Managera i nim zarządzać. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w szczególności jeżeli posiadamy serwer pracujący pod kontrola systemu Linux.

Skąd wziąć BOINC Managera

BOINC Manager jest dostępny do pobrania ze strony uniwersytetu Berkeley w Kaliforni. Link do pobrania znajduje się na końcu artykułu.

Instalacja i konfiguracja BOINC Client na Ubuntu Server

Jest to instrukcja instalacji i konfiguracji BOINC Clienta na Ubuntu Server. Po wykonaniu poniższych czynności BOINC Client będzie skonfigurowany w taki sposób aby można było się zdalnie połączyć z nim BOINC Managerem.

Połącz się przy użyciu klienta SSH (np. PuTTY lub KiTTY) z serwerem i wpisz następujące polecenia:

sudo apt-get install boinc-client

sudo pico /var/lib/boinc-client/remote_hosts.cfg

W wyświetlonym oknie programu GNU nano na końcu pliku w nowej linii dopisz adres IP komputera z którego będziesz się łączył BOINC Managerem. Naciśnij Ctrl+X i zapisz plik.

Jeżeli masz problem z Ubuntu Server napisz na forum IT Help.

Jak połączyć się zdalnie z BOINC Client za pomocą BOINC Managera

Po uruchomieniu programu BOINC Manager kliknij w menu pozycję Zaawansowane, następnie kliknij Wybierz komputer… i w wyświetlonym oknie w polu Nazwa komputera wpisz adres IP lub nazwę komputera z zainstalowanym BOINC Clientem.

Przydatne linki

Pobierz BOINC Managera.

Dodaj komentarz